Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/powszechny/kongreskultury_nowa/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/powszechny/kongreskultury_nowa/public_html/index.php on line 1
Jak jest. Mapa kultury w Polsce – Teksty
mapakultury

7 października, godz. 16:00

Jak jest. Mapa kultury w Polsce – Teksty

 

Kongres Kultury jest wyrazem świadomości i samowiedzy środowisk kultury w Polsce. Jaka jest jednak sama kultura? Co o niej wiemy nie tylko z bezpośredniego doświadczenia? Czy dysponujemy jej całościowym obrazem?

 

W odpowiedzi na te pytania powstał interdyscyplinarny zespół diagnostyczny złożony z badaczy kultury z całego kraju. Zespół ten, w oparciu o dostępne wyniki badań nad kulturą w Polsce i na świecie przygotował Mapę kultury we współczesnej Polsce. Ukazuje ona, jak bardzo złożony i wielowymiarowy jest system kultury w naszym kraju. Złożoność tej mapy wymaga podpowiedzi interpretacyjnych. Przedstawia je opracowanie Jak jest? Mapa kultury w Polsce i jej terytoria. Raport uzupełniają monograficzne ekspertyzy odnoszące się do kluczowych aspektów współczesnej kultury w Polsce. Mamy nadzieję, że Mapa i towarzyszące jej teksty okażą się inspirującym  impulsem dla uczestników Kongresu Kultury.

 

W pracach zespołu diagnostycznego uczestniczyli: Edwin Bendyk (Collegium Civitas, Uniwersytet Warszawski), Marta Białek (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”), Artur Celiński (DNA Miasta), Piotr Cichocki (Uniwersytet Warszawski), Mirosław Filiciak (Uniwersytet SWPS), Iza Jasińska (Instytut Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej), Marek Krajewski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Iwona Kurz (Uniwersytet Warszawski), Mikołaj Lewicki (Uniwersytet Warszawski), Joanna Orlik (Małopolski Instytut Kultury), Tomasz Rakowski (Uniwersytet Warszawski), Beata Stasińska, Tomasz Szlendak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku), Bogna Świątkowska (Fundacja Kultury Bęc Zmiana).

Wsparcie redakcyjne: Agata Czarnacka

 

Polecamy też numer kwartalnika „Kultura i Rozwój” przygotowany specjalnie na Kongres Kultury.

http://www.kulturairozwoj.msap.pl/index.php/nr-1-1-2016

 

1. Mapa
2. Synteza
3. Poszerzenie pola kultury
4. Samowiedza
5. Polityki kulturalne
6. Polaryzacja
7. Krytyczny stan sfery publicznej
8. Metropolizacja

9. Bibliografia